Roostaksh@ کانال تلگرامی دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری کرمانشاه

           

حفظ منابع طبيعي؛ حفظ زندگي

شناسه خبر » 22200

تاریخ انتشار » 1394/12/15-11:08

بازدید ها » 1195

حفظ منابع طبيعي؛ حفظ زندگي

توسعه پایدار نوعی راهبرد توسعه است که تمام داریی ها و منابع طبیعی و انسانی را در راستاي افزایش و توزيع بهينه ثروت در بلند مدت هدايت و مدیریت می کند و ارتباط متقابل و رشد متوازن چهار رکن اساسی توسعه پایدار یعنی توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی را محقق خواهد كرد و راه توسعه و احیاء و بازسازی مناطق روستایی  از دل منابع طبيعي مي گذرد.

 منابع طبيعي يعني كليه منابع خدادادي و خود ساخته اي كه دست بشر در توليد اوليه آن نقش و سهم قابل ملاحظه اي نداشته است و هرگاه به علت توسعه تكنولوژي نوين؛ انسان قادر به اعمال تاثيري در اين منابع شده؛ اين تاثير در مجموع جنبه حفاظت براي  بهره برداري اصولي از آن منابع توسط نسل هاي امروز؛ فردا و آينده داشته است.

جنگل ها و مراتع به عنوان دستگاه عظيم پالايش هوا و جذب گازهاي سمي؛ تنظيم كننده چرخه گردش آب در طبيعت؛ تعديل آب و هوا؛ توليد محصولات دارويي؛ خوراكي و صنعتي؛ فراهم كننده شرايط زيست محيطي پايدار و بازدارنده از بروز تغييرات اساسي در اكو سيستم هاي مختلف مي باشند.

منابع طبيعي به عنوان منبع اصلي انرژي؛ آب و خاك بستر حيات و زندگي جوامع انساني بوده و همواره در معرض تهديد و تخريب قرار داشته اند. گسترش زيستگاه هاي انسان و تغيير كاربري اراضي؛ تغييرات آب و هوايي؛ خشكسالي؛ كاهش بارندگي و كم آبي سفره هاي زيرزميني؛ سيل؛ جنگ؛ آتش سوزي؛ مصارف سوختي و استفاده بي رويه؛ عوامل فرسايش خاك؛ طوفان؛ گرد و خاك و...تهديدهاي جدي در مقاطع مختلف زمان براي تخريب و نابودي اين نعمت خدادادي است.

 15 اسفند ماه در سالنامه ملي كشور به عنوان روز درختكاري و دريچه هفته منابع طبيعي نام گذاري شده است و در طول اين مدت حركت ها و برنامه هايي نمادين و سمبليكي در پاسداشت منابع طبيعي؛ اجرا و برگزار و از مقامات بلند پايه كشوري تا رسانه ها؛ سازمان هاي مردم نهاد و اقشار مختلف مردم با غرس درخت؛ نهال كاري؛ اطلاع رساني؛ فرهنگ سازي و آموزش رسالت خطير عمومي را در مقابل اين سرمايه عظيم خداداي و متعلق به نسل هاي آينده متذكر و يادآور مي شوند.

مديران و روساي دستگاه هاي اجرايي به ويژه سازمان هاي مرتبط؛ صنعتگران؛ كشاورزان؛ كارگران؛ معلمان و ديگر اقشار جامعه در مقابل حفظ منابع طبيعي و بقاي محيط زيست مسئول هستند.مردم جوامع شهري و روستايي هركدام به اندازه خود با عناوين و القاب مختلف مانند مدير منابع طبيعي؛ معلم؛ فعال محيط زيست؛ رسانه و نماينده نسل هاي آينده در برابر حفاظت از اين نعمت الهي مسئوليت دارند كه در اين ميان سهم مناطق روستايي به دليل اينكه زمين آب و خاك مهمترين و پر ارزشترين منابع در روستا هستند و سطح وسيعي از منابع طبيعي روستاها طي ساليان متمادي از بين رفته است بايد با مسئوليت اجتماعي بيشتر و برنامه ريزي هاي اصولي و زير بنايي و درك صحيح وضعيت كنوني براي بهره برداري علمي و صحيح از اين ثروت ملي تلاش خالصانه و كوشش هوشمندانه نمايند.

دهياران به عنوان مديران ارشد روستاها موظفند در طول سال و به خصوص اين هفته از طريق تريبون دهياري؛ شوراي اسلامي روستا؛نماز جمعه مدرسه و مراسمات مختلف و متنوع نسبت به اطلاع رساني و تبيين نقش تك تك آحاد جامعه روستايي در حفظ و نگهداري منابع طبيعي اقدام نمايند و با ترويج فرهنگ حفظ منابع طبيعي و نهادينه نمودن اين فرهنگ در بين مردم بسترهاي لازم براي صيانت از اين ثروت ملي فراهم سازند.

دهياران به عنوان مديران بحران روستاها بايد در صورت اطلاع از هر كدام از پديده هاي مخرب زيست محيطي مراتب را به آگاهي مسئولان برسانند و با فراگيري آموزش هاي لازم از بعد اطفاء حريق؛ مديريت بحران  و انتقال آن به لايه هاي جامعه گام هاي زيربنايي محكمي در راستاي صيانت از منابع طبيعي بردارند. دهياران مي توانند با تشويق و ترغيب مردم و با تشكيل سازمان هاي مردم نهاد با محوريت حفظ منابع طبيعي و محيط زيست توده هاي مردم را براي ايجاد و حفظ اين نعمت عظيم بسيج نمايند.

اميد است ساختار مديريت محلي با استفاده از ظرفيت هاي آموزشي و اطلاع رساني نظير اعضاي شوراي اسلامي روستا ؛ معتمدان محلي؛ ورزشكران و تحصيل كرده ها؛ معلمان و دانش آموزان؛ بهورزان؛ ائمه جمعه و جماعت و......... و ابزارهايي آگاهي بخشي عمومي مانند رسانه ها محلي؛ كتاب؛ بنر؛ پلاكارد؛ تراكت؛ پيامك و غيره براي ارتقاء فرهنگ حفاظت از منابع طبيعي در سطح روستاها بهره گيري نمايند.

 

 

 


کلید واژه ها

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

اخبار و اطلاعیه ها

جلسه بررسی خسارت سیل به زیر ساخت های روستایی با حضور ناظران نهاد ریاست جمهوری برگزار گردید.

یکصدمین جلسه کمیته اجرایی طرح های اشتغال زای روستایی برگزار گردید.

مهندس خسروانی از پروژه راه های روستایی و بهسازی معابر بخش کلیایی شهرستان سنقر بازدید کردند.

مهندس خسروانی از وضعیت راه های مواصلاتی روستاهای صحنه بازدید کردند

تاکید مهم معاونت هماهنگی امور عمرانی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری ها به دهیاری های استان پیرامون مدیریت بحران روستاها و جلوگیری از حوادث ناشی از وقوع احتمالی سیلاب

توصیه های مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری به دهیاران عزیز و اعضای محترم شوراهای اسلامی روستا و کارکنان محترم دهیاریها به جهت کاهش خسارات بحران احتمالی

اخطاریه هواشناسی قابل توجه دهیاران و اعضای محترم شوراها

مهندس سالاری معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه از تلاش ها و فعالیت های دهیاران استان در سال 97 قدردانی کردند

فراخوان فرماندهی انتظامی استان مبنی بر همکاری دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستاها در ایام نوروز

برگزاری کلاس تکریم ارباب رجوع ویژه دهیاران بخش مرکزی شهرستان کنگاور

نشست مدیران کل محترم دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری و امور عشایری استان

برگزاری کارگاه مدیریت پسماند ویژه دهیاران شهرستان دالاهو در محل شرکت بازیافت مواد و تولید کود آلی کرمانشاه (پسماند)

دوره آموزش مدیریت پسماند ویژه دهیاران شهرستان های کرمانشاه،دالاهو و هرسین

دوره آموزشی نحوه محاسبه عوارض و صدور پروانه ساخت و ساز روستایی با حضور اساتید محترم سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور

برگزاری دوره آموزشی نحوه محاسبه عوارض و بهای خدمات ویژه کارشناسان مالی و فنی دهیاری ها

سومین المپیاد علمی دهیاران سراسر کشور با حضور ده نفر از برگزیدگان آزمون مکاتبه ای دهیاران استان کرمانشاه در شهرستان کرج برگزار شد.

افتتاح طرح مشارکتی شبکه تولید کنندگان شیر دینور

افتتاح اقامتگاه بوم گردی در روستای کندوله بخش دینور شهرستان صحنه

در دهه مبارك فجر انقلاب اسلامي از 23 هزار واحد مسكوني زلزله زده روستايي بهره برداري مي گردد

469 پروژه عمراني و خدماتي در دهه مبارك فجر در سطح روستاهاي استان كرمانشاه افتتاح مي گردند

پذیرش دانشجو بدون کنکور با مدرک رسمی و معتبر زیر نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری کشور

برگزاری کلاس آشنایی با وظایف ، تشکیلات و اختیارات قانونی دهیاران ویژه اعضا محترم شوراهای اسلامی روستا برای بخش های مرکزی شهرستان های کرمانشاه و صحنه

برگزاری دوره آموزشی نحوه نظارت وحسابرسی برروی اسناد مالی ومحاسبه عقد قراردادهای پروژه های روستایی ویژه کارشناسان مالی و فنی دهیاری ها

جلسه هم اندیشی مدیر کل و کارشناسان دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری کرمانشاه

برگزاری کلاس آموزشی آشنایی با طرح هادی روستایی در شهرستان پاوه

جلسه هم انديشي كارشناسان فني و اجرايي دهياري هاي استان

كارگروه مسئولين امور مالي دهياري ها برگزار گرديد

اعلام ده نفر برتر آزمون علمي مكاتبه اي دهياران استان كرمانشاه

بازديد مدير كل محترم دفتر امور روستايي از روستاي زرده از توابع بخش مركزي شهرستان دالاهو

پيام مهندس خسرواني بمناسبت 15 مهرماه روز ملي روستا

نود و یکمین جلسه كميته اجرايي طرح هاي اشتغال زاي روستايي

برگزاری آزمون مکاتبه ای دهیاری های استان کرمانشاه

دومین جلسه مشترک کارشناسان امور مالی واداری و فنی اجرایی دهیاری های استان کرمانشاه در سال جاری

دوره آموزش مدیریت پسماند برای دهیاران بخش های مرکزی و حمیل شهرستان اسلام آباد غرب با حضور کارشناس حوزه آموزش دفتر امور روستایی در این شهرستان برگزار گردید.

تفاهم نامه دفتر امور روستایی استانداری و سازمان کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه

پیوندها